Zabudowa oraz rozkład wyposażenia łodzi

Jest wielu żeglarzy, którzy twierdzą, że to jak jest wyposażony jacht, nie ma większego wpływu na walory nautyczne. Nie jest to jednak prawdą. Gdyby tak było, nie musiałoby być absolutnie żadnych wymagań, postulatów dotyczących wyposażania wnętrz jachtów.

Wpływ osprzętu żeglarskiego na walory nautyczne jachtu

osprzęt żeglarskiW różnych przepisach określone są zasady wyposażania wnętrz jachtów. Mówią o tym zarówno przepisy pomiarowe regatowe klas morskich jak i jachtów monotypowych, śródlądowych klas kabinowych i nie tylko. Przepisy mówią o minimalnym wyposażeniu wnętrza jachtu. Jachty zabudowane dla celów turystycznych nie osiągają dużych prędkości ze względu na swoją masę. Takie jachty mają wyposażenie niemalże hotelowe. Koje posiadają wygodne materace, stoły, krzesła, szafki i wiele innych elementów. Im większy jest jacht, tym udział zabudowy jachtu powinien być mniejszy, bo już sam jacht jest ciężki. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, jaki osprzęt żeglarski wybrać. Mniejsze jednostki, które mają długość do 9 m, mogą pozwolić sobie na udział zabudowy w granicach 15 do 30% masy – zwłaszcza jeśli chodzi o jachty przeznaczone do rejsów śródlądowych. Zabudowa ma ogromne znaczenie dla właściwości nautycznych łodzi, ale również dla jej bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że zabudowa ma też wpływ na prędkość jachtu, choć większość osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.

Nie chodzi tylko o samą masę zabudowy, ale również o jej rozkład, czyli rozmieszczenie na jachcie. Dobre rozmieszczenie zabudowy, osprzętu sprawia, że jacht jest stabilny. Większość elementów ma środki ciężkości powyżej linii wody. To z kolei sprawia, że środek ciężkości samego jachtu również zostaje podwyższony. Dlatego należy dobrze wybierać osprzęt żeglarski i wiedzieć, jak wpływa na właściwości nautyczne łodzi.