Wylęganie w klujnikach

Poród to kluczowy moment w życiu każdego organizmy zwierzęcego. Raczej nikt go nie pamięta, ale nie da się zaprzeczyć powadze tego momentu, dobrze przeprowadzony daje większe szanse na dobry start. Ptaki może się nie rodzą w ssaczym tego słowa znaczeniu, ale klucie jest równie istotne co poród.

Klucie i podstawy wylęgania

klujnik do wylęguJeżeli mówimy o ssakach to istnieje wiele zagrożeń okołoporodowych, które mogą zagrozić życiu, zarówno dziecka jak i matki. Złe ułożenie płodu, za wąskie drogi rodne, czy zbyt duży rozmiar dzieciątka, to podstawowe przeszkody podczas porodu, oczywiście nie jedyne. Sam poród jest efektem wielu dni ciąży, a sama chwila porodu może ten cały czas zniweczyć bądź ukoronować. W przypadku ptactwa sprawy mają się zgoła inaczej, nie uświadczymy tutaj ciąży ani porodu, młode rodzą się jajek składanych przez matki. Kura wytwarza średnio jedno jajo na dobę, a okres wysiadywania tegoż trwa 21 dni i zakończony jest kluciem. W przemysłowych warunkach niezbędny jest klujnik do wylęgu, gdyż skala uniemożliwia pozostawienie spraw swojemu naturalnemu biegowi. Jaja inkubowane w specjalnych maszynach są następnie przenoszone do komory klujnikowej, gdzie następuje proces opuszczania skorupki przez małego kurczaczka, proces zwany kluciem, lub wylęgiem. Bez klujników nie byłoby możliwe masowe hodowanie drobiu jakiegokolwiek rodzaju, nie tylko kurcząt czy indyków. Odpowiednia jakość komór wylęgowych to podstawa przemysłu drobiarskiego i nie da się temu zaprzeczyć. 

Bez odpowiednich klujników nie ma co myśleć o zakładaniu własnego zakładu zajmującego się kluciem i sprzedażą piskląt ptaków, a odpowiednia ich jakość wpłynie na późniejsze wyniki i dochody z naszego przedsięwzięcia. Niezależnie od skali nie można zlekceważyć tego tematu, jest bardzo ważny.