Wyłącznik krańcowy ratujący życie

Wiele osób słyszało o takim czymś jak wyłącznik krańcowy, co więcej słysząc te dwa słowa są w stanie wyobrazić sobie, co ten przycisk ma robić. Każdy potrafi sobie uzmysłowić, że jeżeli jest przycisk bezpieczeństwa czy wyłącznik krańcowy, to jest to jakiś tam przycisk, który należy używać w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.

Wyłącznik krańcowy a przycisk bezpieczeństwa

wyłącznik krańcowyTak w pociągu mamy hamulec bezpieczeństwa, w hydraulice mamy zawór bezpieczeństwa, a w elektryce i mechanice mamy po prostu przycisk bezpieczeństwa (oraz wyłącznik krańcowy). Jak on działa? Na dobrą sprawę, działa to tak, że w czasie użycia (wykonuje on zależnie od jego technicznych aspektów) dwie czynności. Albo będzie działał on tak, że będzie on zwierał obwód, w taki sposób, żeby natychmiast zadziałały zabezpieczenia, jednak uważam, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ bazowanie na samych zabezpieczeniach może być mało atrakcyjne. Jakiś stycznik nie zadziała albo wyłącznik krańcowy zablokuje przepływ prądu i koniec z działaniem. Równie dobrze jakiś przekładnik prądowy może zminimalizować efekt zwarcia, ponieważ akurat ma awarie i zaczął na sobie odkładać napięcie. Dlatego uważam, że lepszy jest sposób, że zwyczajnie obwód jest stosowany w takie sposób, że zasilanie musi być połączone przez przełącznik bezpieczeństwa. Wtedy, jeżeli przycisk jest wyłączony, ma stan zwarty i wtedy przepływa przez niego prąd elektryczny. Jeżeli jednak nie działa, został wyłączony przechodzi w stan rozwarty. Wiadomo, że można też gdzieś zastosować zabezpieczenie różnicowo-prądowe albo wyłączniki kompaktowe, albo zintegrowane w jedną całość urządzenie. Uważam jednak, że przycisk bezpieczeństwa to przycisk, który powinien znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Dzisiaj niemalże w każdym miejscu, gdzie byśmy nie pracowali jest takie zagrożenie. W końcu dzisiaj nawet pani woźna w szkole podstawowej ma odkurzacz lub jakieś inne urządzenie.  One mimo że prymitywne, bardzo proste w użytkowaniu i bezpieczne to jednak elektryczne, więc może zostać porażona prądem elektryczny.

Więcej informacji znajdziesz na:

http://kontratech.com/91-wylaczniki-krancowe