frezowanie cnc

Wycieczka by dowiedzieć się czegoś o frezowaniu cnc

Dzisiaj jest ten dzień, kiedy z całą klasą wybieramy się na wycieczkę do jednej z firm zajmujących się specyficzną działalnością. Zresztą sam mój profil edukacji jest specyficzny, bo jest to metalurgia.

Frezowanie cnc na Śląsku jako główna działalność

frezowanie cncDzisiaj odwiedzimy siedzibę firmy, która jako główny profil swojej działalności określa frezowanie cnc śląsk. Szczerze mówiąc póki co, niewiele mi to mówi, gdyż obróbka cnc to dla mnie po prostu wycinanie w metalu. Pierwszy szok przeżyłem, kiedy znaleźliśmy się przed siedzibą firmy. Ogromny hangar, na którym widniał wielki szyld, toczenie cnc. Moje sceptyczne zdanie co do tej wycieczki, zastąpiła ciekawość o tą dziedzinę przemysłu, którą dzisiaj poznamy. Przywitał nas przedstawiciel firmy, który będzie naszym przewodnikiem po świecie kształtowania i frezowania metalu. Pierwsze jego słowa to wyjaśnienie pojęcia cnc, z którego zapamiętałem tyle, że jest to sposób działania maszyn, zaprogramowanych przez prosty ale bardzo dokładny język cyfrowo, literowy, który pozwala mikroprocesorom na dokładną pracę na materiałem. Drugi szok to obserwacja ogromnych maszyn, dzięki którym obróbka cnc jest możliwa. Wielkie urządzenia, przy którym zawsze stał jeden lub więcej pracowników, doglądających prawidłową pracę sprzętu.Frezowanie cnc jest o tyle ciekawe, że moc jaką uzyskują te maszyny, pozwala na tak szybką pracę nad kawałkiem metalu. Raz, dwa i już mamy kształt, który został zaprogramowany przez podjęciem pracy urządzenia.

Po kilku godzinach słuchania, przekonałem się, że nawet toczenie cnc może być ciekawe i intrygujące. Nawet dla ucznia technikum, takiego jak ja.