Uzależnienie od narkotyków wśród młodzieży

 

Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na zwodniczą moc narkotyków, dopalaczy i różnych innych używek. Będąc pod stałą opieką osób dorosłych, zaburzają często swoje myślenie. Wydaje im się, że są zbyt kontrolowani jak na swój wiek, biorą zły przykład ze starszych znajomych, próbują się buntować. Wielu młodych wyrasta z tego okresu buntu, jednak wielu również popada w uzależnienie.

Zwodnicza moc narkotyku

ośrodek leczenia uzależnień od narkotykówPo zażyciu narkotyku, człowiek czuje się zupełnie inaczej. Traci ścisły kontakt z rzeczywistością, zapomina o troskach i zmartwieniach. Dlatego wielu nastolatków sięga po narkotyki. Czują, że tylko w taki sposób ukoją swój ból, zapomną o codziennych troskach, czasem liczą na więcej energii i lepsze wyniki w nauce. Jednak te początkowe „korzyści”, których oczekują, bardzo szybko zamieniają się w matnię, z której bardzo ciężko się wydostać. Narkotyk zaczyna trawić ich od środka, już nie wyobrażają sobie bez niego życia. Robią wszystko po to, by jakoś go zdobyć. Często tacy nastolatkowie stają się bardziej agresywni, tracą bliskie relacje z rodziną i znajomymi. Jak można im pomóc? Przede wszystkim warto znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków. Bez odpowiedniego detoksu i separacji od zgubnego towarzystwa, terapia nie będzie możliwa. W takim ośrodku pokazują młodym ludziom, jak może wyglądać ich życie bez narkotyków. Przedstawiają je realnie, nie są to obrazy przesłodzone. Dlatego taki młody człowiek wie doskonale, że w życiu będą czekać na niego różne trudności. Będzie po takiej terapii jednak zdawał sobie sprawę również z tego, że i bez narkotyków ma siłę by sobie z nimi poradzić.

Uzależnienie rani nie tylko samą osobę uzależnioną, ale i jej bliskie otoczenie. To na rodzinie i bliskich spoczywa największa odpowiedzialność, czyli znalezienie ośrodka leczenia uzależnień. Osoba uzależniona sama nie wychodzi z nałogu, ponieważ najczęściej w ogóle nie dostrzega problemu.