Testy na wariografir

Każdy z nas może się poddać badaniu wariograficznemu, ponieważ jest ono powszechnie dostępne. Warunkiem jest jedynie wyrażenie zgody na jego przeprowadzenie i opłacenie jednorazowo około tysiąca – tysiąca dwustu złotych. 

Jak wygląda przebieg badań wariograficznych?

badania wariografemRozpoznanie kłamstwa w drugiej osobie może być bardzo proste, jeżeli nie potrafi ona skutecznie panować nad swoimi odruchami i mową ciała, ale bywa też zupełnie odwrotnie. Osoby, które znają mowę werbalną i niewerbalną oraz nie są im obce wzorce społeczne, mogą skutecznie ukrywać kłamstwo przed innymi. Jednak badania wariografem na pewno je wykryją, ponieważ jest to urządzenie, którego skuteczność jest ustalona na poziomie około dziewięćdziesięciu kilku procent. Jego działanie sprowadza się do rejestrowania reakcji fizjologicznych organizmu, których niemalże nie da się oszukać. Przeważnie chodzi o nadmierną potliwość czy przyśpieszone bicie serca, które świadczy o określonych stanach emocjonalnych. Opisane reakcje pojawiają się w momencie zadawania i odpowiadania na konkretne pytania, które na końcu badania są poddawane interpretacji i analizie. Wyniku są podawane tego samego dnia, zatem całe badanie można zrealizować w ciągu dwudziestu czterech godzin. Przeważnie z badania poligraficznego korzystają małżonkowie w trakcie spraw rozwodowych, konfliktów rodzinnych, ale również sądy je wykorzystują, aby móc określić stan faktyczny przebiegu zdarzenia mającego miejsce w przeszłości czy ustalenia sprawcy wypadku, czy przestępstwa.

Odpowiednim miejscem na przeprowadzenie takiego badania jest Instytut Badań Wariograficznych, który zlokalizowany jest w Warszawie. Posiada także dwadzieścia siedem oddziałów terenowych zlokalizowanych w całej Polsce, zatem dostęp do nich jest ułatwiony.