Taśmy oraz przenośniki transportujące

Przenośniki taśmowe, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Dzięki ich pracy oraz specyficznej budowie, możliwy jest transport różnych produktów w procesie produkcyjnym. Stosowanie ich jest możliwe w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, na przykład w przemyśle spożywczym. W jakich okolicznościach są stosowane oraz w jakich branżach możemy spotkać się z tym rodzajem transportu wyrobów?

Taśmy oraz przenośniki wyrobów przemysłowych

taśmy do przenośnikówPrzenośniki taśmowe spełniają swoje zadanie jako elementy transportu wielu wyrobów. Sprawdzą się na przykład w produkcji materiałów drobnicowych wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalu. Taśmy do przenośników produkowane są z różnych materiałów, odpornych na różne nieprzyjazne warunki. W zależności od charakteru pracy, taśma może być odporna na wiele substancji. Należą do nich między innymi oleje czy tłuszcze. Dlatego systemy transportu taśmowego są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym, gdzie cały układ jest narażony na obecność wielu substancji organicznych. Taśmy stosowane w przenośnikach najczęściej są wykonane z tworzyw sztucznych. Mają one właściwości antypoślizgowe oraz posiadają różną strukturę. Mogą być wyposażone w zabieraki lub prowadniki, które są montowany w celu poprawienia stabilności ich pracy na rolkach. Jej materiał cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na zużycie. Może pracować w płaszczyźnie poziomej lub też pod innymi kątami.

Taśmy stosowane w przemyśle spożywczym muszą spełniać standardy oraz rozporządzenia. Mówią one o specjalnych materiałach, które mogą być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dzięki temu materiał może być wykorzystany w branżach cukierniczych, przetwórstwa warzyw oraz transportowania świeżych lub przetworzonych ryb w zakładach..