Sukcesja prawna i formy jej nabycia

Przykładem najczęściej występującej sukcesji prawnej, jest dziedziczenie. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, spadków i darowizn, jak i następstwa prawnego, gdy prawo do pewnych rzeczy, usług, nazw przechodzi z jednego podmiotu na drugi. W sprawach związanych z sukcesją prawną i dziedziczeniem praw, nieodzowny jest doświadczony radca prawny lub kancelaria adwokacka.

Przykłady następstwa prawnego i dziedziczenia

sukcesja prawnaNajprostszym przykładem sukcesji prawnej, są sprawy dotyczące wszelkiego dziedziczenia. Dotyczy to spraw spadkowych, testamentów, zapisów notarialnych i innych, usankcjonowanych prawnie czynności. W przypadku zwykłej sukcesji, warto zasięgnąć porady radcy prawnego lub adwokata. Ułatwi to nam poukładanie spraw, zwłaszcza, jeśli dziedziczenie obejmuje kilka osób. Lepiej rozmawiać  niż kłócić się przed sadem. Sukcesja prawna może dotyczyć także działalności gospodarczej, firm i przedsiębiorstw. Ma to miejsce, gdy firmę kupuje lub przejmuje inna osoba, wówczas możemy mówić o sukcesji prawnej, czyli dziedziczeniu wraz z firmą pewnych praw. Jeśli firma miała dłużników, zmiana właściciela nie ma nic do rzeczy, następuje sukcesja prawna i dłużnicy nadal zostają. W wielu analogicznych przypadkach można stosować zasadę sukcesji prawnej. Są też wyjątki od reguły. Sprawny i obeznany w przepisach prawnik, będzie w stanie rozwiać nasze wszelkie wątpliwości. Temat sukcesji prawnej jest bardzo szeroki i łatwo się w nim samemu pogubić bez specjalistycznej wiedzy.

Sprawy dotyczące dziedziczenia, to inaczej sukcesja prawna. Termin ten odnosi się do ogółu spraw związanych z dziedziczeniem. Może to być zwykłe dziedziczenie w rodzinie albo np. w prawie gospodarczym, gdy ktoś przejmuje firmę i tym samym przejmuje prawa i obowiązki swojego poprzednika.