Stycznik jednofazowy

Jesteśmy fanami internetu

Stycznik jednofazowy

Styczniki jednofazowe to są takie urządzenia, które łączą przewody elektryczne przewodzące prąd o jednej fazie. Nie ma możliwości podłączenia prądu trójfazowego. stycznik jest to łącznik mechanizmowy w elektryce. Jest zdolny do przewodzenia, wyłączania i załączania prądu w normalnych warunkach pracy obwodu.

Jak działa standardowy stycznik jednofazowy ?

styczniki jednofazoweStycznik charakteryzuje się dużą częstością łączeń i długą trwałością mechaniczną, przy niewielkiej masie, oraz przy małych wymiarach. Styczniki jednofazowe zbudowane są z izolacyjnej podstawy stycznika, cewki stycznika, rdzenia nieruchomego, styku ruchomego oraz nieruchomego oraz sprężyny stykowej, która zapewnia docisk styków. stycznik, poprzez załączenie, przekazuje dalej sygnał prądowy lub napięciowy. Z reguły styczniki to urządzenia, które załączają układy silnoprądowe. Stycznikami załącza się więc urządzenia elektryczne, na przykład silniki elektryczne. Styczniki jednofazowe są bardzo małymi elementami, więc bez problemu mieszczą się one w skrzynkach elektrycznych, gdzie montuje się wszystkie inne przetworniki. Styczniki jednofazowe posiadają również zabezpieczenia przed ich przeciążeniem, co w dużym stopniu chroni instalację elektryczną przed przeciążeniami, a tym samym przed jej uszkodzeniami. Stycznik ma kształt niewielkiej puszki, a na zewnątrz widać jedynie jego obudowę, która bardzo dobrze izoluje element od czynników zewnętrznych. Jego dotknięcie nie kończy się porażeniem prądem elektrycznym.

Obecnie produkowane styczniki jednofazowe mają dość ciekawy design, co wyróżnia je na tle innych, starszych tego typu elementów układu elektrycznego. Ich montaż też nie stanowi już takich problemów jak kiedyś, gdyż stosuje się w nich specjalne szybko-złączki, które pozwalają dowolnie łączyć i rozłączać układ.