Studia na kierunku budownictwo

Po ukończeniu technikum budowlanego razem z tytułem technika postanowiłem nie przerywać swojej przygody ze szkołą. Ruszyłem więc na studia, gdzie miałem nadzieję, że podniosę swoje kompetencję.

Zacieraczki do tynków to pomoc w nowoczesnym budownictwie

Zacieraczka_do_betonuPoczątkowo jednak byłem mocno rozgoryczony tym, co spotkałem. Matematyka, BHP, ochrona własności intelektualnych, filozofia. Wszystko to, co mi jako przyszłemu inżynierowi jest „niezbędne” oprócz oczywiście matematyki która jak wiadomo jest królową nauk i niemal wszystko – szczególnie na studiach technicznych – opiera się o matematykę. Wszystko przedstawia jakiś wzór, do którego policzenia potrzebuję całki, różniczki pochodnej i granic. Wiedza techniczna, jaką dają mi studia z pewnością nie pozwoli mi na sprawną pracę przy remontach itp. ponieważ jest to nauka teoretyczna. Dużo projektowania, liczenia rysowania. Nie mieliśmy obsługi zacieraczki do tynków. Szczególnie tak jak mówiłem na pierwszym roku. Później zaczęliśmy chodzić na pracownie. Tak Poznaliśmy chociaż zacieraczki do betonu czy choćby urządzenia typu agregaty tynkarskie. Projekty mieliśmy z reguły na jedno kopyto. Zaprojektować halę i obliczyć wszystkie siły działające na ściany, dachy itp. zaprojektowanie domu, komina. Później nasze projekty były zależne od tego, jakie specjalności wybraliśmy. Ja wybrałem budowę dróg i mostów. Był to moim zdaniem najbardziej przyszłościowy temat specjalizacji. Co prawda nie używaliśmy tam maszyn firmy Putzmeister, tylko jakieś stare urządzenia, ale jednak nauczyć się czegoś można było na temat budowy dróg, jaki asfalt na autostradę, a jaki do miasta. Na autostradę asfalt musiał być dużo bardziej chropowaty i nastawiony na większe prędkości i naciski. Asfalt do miasta musiał być po prostu nastawiony na wytrzymałość. Uczyliśmy się też o silnikach do kompresorów itp. Wykładowca specjalnie polecał nam silniki deutz. Co by nie powiedzieć nie wiem po co nam to wiedzieć, ponieważ mając swoją firmę dopiero byśmy się tym interesowali, ponieważ technika i tak idzie do przodu.

Myślę, że to był dobry wybór, żeby pójść na ten kierunek studiów, uważam, że pracę będę miał i to niezłą, również pensja w tej branży nie jest najgorsza, szczególnie otwierając swoją własną firmę.