Stosowanie metalograficznych badań mikroskopowych

Wielu handlarzy próbuje oszukać kupujących, aby przez swoją nieuczciwość zarobić więcej. Stąd wzięły się tak zwane domieszki. Stosuje się je w napojach, w pożywieniu, czy w tkaninach. Rozpowszechnia się to również na inne dziedziny gospodarki. Jedną z nich jest metalurgia, ponieważ wiele przedmiotów wykonanych jest z tanich stopów a nie pełnowartościowych konkretnych metali.

Konieczność wykonywania metalograficznych badań mikroskopowych

metalograficzne badania mikroskopoweDomieszki wykorzystywane są bardzo często w wielu gałęziach gospodarki. Z metali korzysta się w dzisiejszych czasach niemal wszędzie. Większość przedmiotów jest z nich wykonana, albo przynajmniej zawiera ich część. Często konieczne jest użycie konkretnego metalu, ze względu na jego właściwości fizyczne oraz chemiczne. Do produkcji luster nie użyje się matowego gliny, ale srebra. Do produkcji kranów z reguły używa się niklu. Często coś poddaje się ocynkowaniu aby nabrało błysku. Konieczny jest tutaj cynk a nie tanie stopy lub zamienniki. Podobnie kiedy zamawiamy obrączki, chcemy aby były ze złota a nie z mosiądzu. Każdy metal ma swoje określone właściwości, dlatego tak ważne jest aby nabyć ten konkretny. W tym celu wykorzystuje się metalograficzne badania mikroskopowe badające mikrostrukturę metali. Przed badanie usuwa się oczywiście warstwę zanieczyszczeń, aby mieć wgląd w samą strukturę konkretnego metalu. Pozwala to na określenie jego próby, jakości oraz właściwości. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza kiedy nie chcemy zostać oszukani i kiedy zależy nam na nabyciu konkretnego metalu.

Każdy metal charakteryzuje się konkretnymi właściwościami fizykochemicznymi, dlatego tak ważne jest aby w konkretnym celu został użyty właściwy metal lub stop. Do zbadania, czy sprzedający nas nie oszukał możemy wykorzystać specjalistyczne badania mikroskopowe badające strukturę metali.