Rodzaje nitów zrywalnych

Trzy podstawowe typy nitów zrywalnych to nity z trzpieniem ściągającym, nity gwintowane i nity z trzpieniem wbijającym. Metody używane do ich ustawiania są różne. Najpopularniejszym typem jest kołek napędowy. Najłatwiejsze w montażu są nity trzpieniowe, ale można również użyć nitów gwintowanych. Nity to doskonały wybór, gdy pojedyncza śruba lub gwóźdź to za mało. 

Nity zrywalne pełnią różne funkcje

praktyczne nity zrywalneSą zaprojektowane tak, aby pomieścić dwa lub więcej elementów razem i są bardzo łatwe w instalacji. Są również używane w zastosowaniach do obróbki drewna i są trwalsze niż wkręty. Mogą być stosowane w miejscach, gdzie dostęp do tylnej części zespołu nie jest możliwy. Nity zrywalne są popularnym wyborem do nitowania jednostronnego, ponieważ zapewniają mocne i czyste mocowanie. Są również łatwe w montażu i nie uszkadzają łączonego materiału. Nity zrywalne mogą być dobrym wyborem w wielu różnych zastosowaniach. Nity zrywalne mogą występować w dwóch podstawowych konfiguracjach: praktyczne nity zrywalne, które przeciągają trzpień przez korpus nitu oraz nity, które wyciągają trzpień. Typ samozapychający zachowuje część trzpienia w korpusie nitu i przyczynia się do jego dodatkowej wytrzymałości na ścinanie. Są one powszechnie używane w zastosowaniach konstrukcyjnych, podczas gdy nity przeciągane są używane głównie w zastosowaniach, w których nit jest lekko obciążony. Nit zrywalny może być stosowany w cienkich materiałach do zabezpieczania innych materiałów. Ten rodzaj nitu pełni również funkcję tulei, mocując dodatkowy materiał do przedmiotu obrabianego. Alternatywnie do zabezpieczenia przedmiotu obrabianego można użyć nitu zrywalnego. Nity z kołkiem napędowym to rodzaj nitu zrywalnego, który ma krótki trzpień wbijany w otwór. To łatwy i szybki sposób łączenia materiałów o odmiennych właściwościach. Nity te można stosować na prawie każdym materiale. Nie wymagają wiercenia otworu na całej powierzchni, dzięki czemu doskonale nadają się do produkcji wielkoseryjnej.

Kołek zabierakowy nitów zrywalnych musi być wystarczająco mocny, aby zabezpieczyć materiał, do którego jest przymocowany. Z tego powodu kołek napędowy jest zwykle mocniejszy niż korpus nitu. Jednak nity zrywalne różnią się wytrzymałością w zależności od konstrukcji i użytych materiałów. Na przykład nity stalowe są zwykle mocniejsze niż nity plastikowe, które wysychają i stają się kruche.