Podświetlane makiety na wystawę

Pracuję w muzeum miejskim. Nie jest to duże muzeum, ale mamy bardzo bogatą i ciekawą ekspozycję. Mamy jedną ekspozycję stałą i jedną czasową. Stała dotyczy historii całego miasta, natomiast czasowa dotyczy wybranego miejsca, osoby czy terenu, na przykład znanego pisarza, który stąd pochodzi, czy o zabytkowym moście.

Makiety architektoniczne kościoła

podświetlane makiety architektoniczneTym razem wystawa czasowa dotyczyła zabytkowego, średniowiecznego kościoła i zakonu. Całość została wykonana z czerwonej cegły i została nienaruszona przez te wszystkie wieki. Oba budynki mają piękne witraże, bogaty wystój, kory zmieniał się przez wieki. Chcieliśmy jakoś to dobrze pokazać, nie tylko na malowidłach czy współczesnych zdjęciach, ale tak, żeby zachęcić każdego do odwiedzenia tego miejsca. Moją propozycją były podświetlane makiety architektoniczne. Dokładnie odwzorowany budynek na pewno przyciągnie uwagę każdego, a dodatkowe oświetlenie sprawi, że będzie wyglądał jeszcze bardziej niesamowicie i będzie widać lepiej witraże w oknach. Moja propozycja spodobała się kuratorowi muzeum. Zlecił on wykonanie makiety kościoła i zakonu znanej firmie specjalizującej się w modelach zabytkowych budynków. Co prawda znajdowała się ona na drugim końcu kraju, ale zapewniali nas, że dotrze w stanie nienaruszonym. Trzeba było tylko dostarczyć aktualne zdjęcia i podać wymiary jakie ma mieć makieta. Oni to wykonają i przywiozą makietę na otwarcie wystawy czasowej. W międzyczasie prosiliśmy o zdjęcia z efektów prac, żeby wiedzieć jak to wygląda.

Wszystko jednak było zachęcające. Szybko wykonali podstawę konstrukcji i zamontowali oświetlenie. Potem zajęli się wyposażeniem wnętrza i witrażami w oknach. Na pewno nie będę idealne, ale wystarczy, że będą dobrze się prezentowały. Na pewno zrobi to wrażenie na odbiorcach.