Odwierty geologiczne w Polsce

Być może nie każdy wie, ale od kilku lat bardzo aktywnie poszukiwany jest w Polsce gaz ziemny. Wiadomo, że mamy dostęp do tego surowca, jednak utrudnieniem jest głębokość na jakiej się znajduje. Właśnie w tym celu postanowiono wykonywać odpowiednie odwierty, dzięki którym można ustalić, czy na danym terenie jest gaz. Takie badania są niezwykle potrzebne, ponieważ znaleziony gaz w kraju znacznie obniży jego cenę dla Polaków.

Odwierty geologiczne, a gaz ziemny

głębokie odwierty geologicznePoszukiwanie gazu ziemnego poprzez odwierty to najlepsza metoda. Głębokie odwierty geologiczne są w stanie udowodnić, czy pod powierzchnią gruntu faktycznie znajduje się gaz ziemny, a także ile go dokładnie jest. Odwiert wykonuje się za pomocą długich świdrów, które są pokryte diamentową powłoką, mającą na celu zabezpieczyć je przed ścieraniem. Głębokość odwiertów zależy od konkretnego złoża, którego obecność jest wcześniej przewidywana przy pomocy radaru geologicznego. Jednak jest możliwość wkopu nawet do czterech kilometrów pod powierzchnią grunt. Jak widać, głębokość jest naprawdę spora. Czy podczas wiercenia trzeba na coś uważać? Przede wszystkim na to, aby temperatura poniżej warstwy gruntu nie była zbyt wysoka. Te cztery kilometry odwiertu to znaczne przybliżenie się do jądra ziemi, dlatego temperatura stale tam rośnie. Trzeba także kontrolować, czy świder nie jest zbyt rozgrzany i czy nie ma zagrożenia wybuchem.

Odwierty geologiczne są co jakiś czas wykonywane na terenie całego kraju. Niedawno pracownicy geologii oraz geofizyki sprawdzali, czy na terenie województwa podkarpackiego, a także świętokrzyskiego nie ma złóż gazu. Jak się okazało – są. W dalszym ciągu pozostaje jednak pytanie, czy głębokość jest wystarczająco mała, by opłacało się ich wydobycie i eksport.