Odpowiednio dobrane grzejniki zapewniają komfort ogrzewania

Grzejniki znajdują zastosowanie w większości domowych instalacji grzewczych. Obecnie najczęściej są to grzejniki nowoczesne do systemów współpracujących z niskotemperaturowym źródłem ciepła, np. gazowym kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi. W grzejnikach konwektorowych powietrze zasysane jest od dołu, następnie ogrzewane, po czym unosi się i roznosi we wszystkich kierunkach. Ich największa zaletą jest mobilność, chociaż można je też zamontować na stałe na ścianie.

Ogrzewanie pomieszczeń poprzez zjawisko konwekcji

grzejniki konwektoroweSercem grzejnika konwektorowego jest wymiennik ciepła, umieszczony w dolnej części obudowy. Składają się na niego rurki miedziane z nałożonymi na nie płytkami aluminiowymi lub miedzianymi. Taki układ charakteryzuje się małą pojemnością wodną, a także wysokim przewodnictwem cieplnym. Obudowa, zwykle stalowa lub aluminiowa, w grzejniku tego typu pełni rolę tylko i wyłącznie osłonową (ewentualnie dodatkowo dekoracyjną) – podczas pracy grzejnika jest co najwyżej letnia. Oddawanie przez grzejniki konwektorowe niemal 100% ciepła bezpośrednio do powietrza zapewnia wysoki komfort ogrzewania. Powietrze szybciej nagrzewa się, a dzięki stałemu i wymuszonemu przepływowi przez grzejnik doskonale miesza się w całym pomieszczeniu, eliminując w nim strefy nieogrzane. Największą zaletą tego systemu jest mała pojemność wodna. Grzejniki konwektorowe wyróżniają się więc bardzo szybką reakcją na zmianę temperatury czynnika grzewczego. Wobec tego będą bardzo dobrze współpracować ze wszelkimi automatycznymi systemami regulacji.

Podsumowując, elektryczne grzejniki konwektorowe są stosunkowe niewielkie, lekkie i łatwo się je obsługuje. Najważniejsze w nich jest to, że można je zamontować niemalże w każdym pomieszczeniu, które szybko i dobrze dogrzewają.