Zabytki Meissen.

Zamek misnieński biskupi Albrechtsburg jest pierwszą budowlą pałacową w Niemczech gdzie charakter militarny był zbędny a funkcją główną stało się reprezentatywne zamieszkanie. Zamek Albrechtsburg w Meissen, będący najstarszym zamkiem w Niemczech już od początków swojego istnienia stał się budowlą wprowadzającą w zachwyt wszystkich jego odwiedzających swoim kunsztem i gotycką elegancją.

Meissen miasto marzeń.

porcelanowe szachyHistoria miasta zaczyna się ponad tysiąc lat temu kiedy to król Henryk I zbudował wraz ze swoimi podwładnymi w 929 roku drewnianą fortecę na skalistym wzgórzu nad Łabą. Meissen stała się wtedy centralną częścią Marchii Miśnieńskiej czyli tej samej, która graniczyła od wschodu z terenami słowiańskimi. Siedzibą władcy zarządzającemu całym terenem była owa drewniana twierdza, która poprzedzała dzisiejszy Zamek biskupi Albrechtsburg. Właśnie dlatego uważa ją się w historii tego kraju za „kolebkę Saksonii”. Zamek, który stoi do dzisiaj powstał w XVI wieku na zlecenie dynastii Wettinów, którzy to nieprzerwanie, aż do zakończenia I wojny światowej rządzili w Saksonii. Jednak nie tylko zamek jest atrakcją tej małej saksońskiej miejscowości. To właśnie tutaj niedługo po zbudowaniu kamiennego stojącego do dziś zamku powstała manufaktura porcelany. To tutaj przez przypadek powstała Europejska odmiana tego równie jak złoto cennego kruszcu. Było to na rękę europejczykom, którzy byli zachwyceni wyglądem porcelany, lecz ta była droga bo sprowadzana z Chin. Dzięki znalezieniu receptury porcelana w Europie staniała. Jednak to nie wszystko z czego słynie Meissen. To tutaj też pi I wojnie światowej powstała pierwsza w Europie fabryka fortepianów, a obecnie mieści się tam muzeum tychże instrumentów.

Oprócz tych atrakcji w Miśni produkowane jest również smaczne wino, a położenie miasta pod skałą na której majestatycznie stoi zamek naprawdę zapiera dech w piersiach.