Koszt farmy fotowoltaicznej

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nikt by nie przypuszczał, że można korzystać z energii słonecznej, ponieważ nie było na to opatentowanego sposobu. Dziś są powszechnie stosowane panele solarne, które są w stanie odbierać energię słoneczną.

Czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne?

ile kosztuje farma fotowoltaicznaOdnawialne źródła energii są dziś przyszłością w zakresie taniej i ekologicznej energii, dlatego też zainteresowanie nią stale rośnie. Obecnie na rynku mamy dostępne farmy wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne, które są najbardziej uniwersalne. Można je montować na terenach o zróżnicowanej powierzchni, ponieważ cała instalacja znajduje się na dachu. Jedyne czego potrzebują panele, to stały dostęp do słońca, gdyż są w stanie one generować prąd nawet w pochmurny dzień, kiedy ilość słońca jest znacząco ograniczona. Dzięki fotowoltaice, można za darmo zasilać wszystkie domowe urządzenie, a także ogrzewać wodę lub pomieszczenia. Jeżeli interesuje nas ile kosztuje farma fotowoltaiczna, to konieczne jest wykonanie pewnych wyliczeń, które ustalą jaką moc powinny mieć panele i ile prądu powinny generować, aby zaspokoić indywidualne zapotrzebowanie. Przeważnie instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna, jeżeli miesięczny koszt zużycia energii elektrycznej przekracza sto złotych. Wynika to z faktu, że przy zwrot z inwestycji następuje najwcześniej po około ośmiu latach. Im więcej zużywa się energii, tym więcej można na niej zyskać. Sam zakup i montaż farmy fotowoltaicznej pochłania od osiemdziesięciu do stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na instalacje farmy fotowoltaicznej, gdyż przemawiają do nich korzyści jakie mogą osiągnąć. Już po miesiącu od uruchomienia paneli, można zauważyć znaczący spadek wartości rachunków za energię elektryczną.