Korzyści płynące z programu prosument.

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy swoich na dobre cele, zazwyczaj inwestujemy tylko w to, co daje nam jakieś profity, a nie w to, co pomaga wszystkim dookoła. Oczywiście można to połączyć dzięki programowi prosument, którego celem jest ograniczenie a nawet uniknięcie emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Jakie korzyści płyną z programu prosument?

FotowoltaikaI tak możemy uzyskać nawet 40% zwrotu kwoty pożyczki branej w celu zakupu wyznaczonej przez program prosument instalacji lub też dwóch instalacji, jednej do wytwarzania energii elektrycznej a drugiej do wytwarzania ciepła. Oprócz dotacji zyskujemy nie tylko dotację ale i również jesteśmy ekologiczni i dodatkowo jeśli będziemy mieli nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez naszą instalację to możemy ją sprzedać do lokalnej sieci energetycznej. Oczywiście program zakłada, że instalacje mają służyć osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym oraz spółdzielniom mieszkaniowym, a co za tym idzie dofinansowaniem objęte są nieduże instalacje, które rzadko kiedy mogłyby mieć nadprodukcję energii elektrycznej. W końcu zamiarem programu nie jest możliwość zarobku przez beneficjentów programu ale realny wpływ na środowisko poprzez dopłaty do pożyczki na zakup i tak już drogiego sprzętu.

Najbardziej popularna jest fotowoltaika śląsk, zakładane panele fotowoltaiczne nie są drogie, można z powodzeniem zamontować je na dachu budynku no i dodatkowo nie musimy przerabiać specjalnie na ten cel budynku, postawienie pompy ciepła szczególnie tej ziemia-ziemia jest dosyć skomplikowane. Wiatraki są dobrym pomysłem, lecz kompletnie niewskazanym jeśli mamy niewielkie otoczenie wokół domu.

Posted in Dom