Kominek czy piecyk?

Spokojny widok ognia posiada niezwykły urok i wpływa kojąco na obserwatorów. Pewnie dlatego zastosowanie kominków w aranżacji od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Konstrukcja paleniska jest jednak dość skomplikowana. Wymaga instalacji rozbudowanego systemu wentylacyjnego i dlatego może sprawić kłopot tym, którzy początkowo nie mieli jej w planach mieszkaniowych. 

Piecyk wolnostojący – wygodny zastępnik kominka

piece wolnostojąceZnakomitą alternatywą dla tradycyjnego paleniska jest zasilany drzewem lub peletem piecyk. Dzięki wielu technicznym rozwiązaniom takim jak górne wyprowadzenie komina czy pokrycie ceramiką, a nawet lastrykiem – metalowa „koza” przybiera obecnie formy, które z powodzeniem mogą zarówno wizualnie, jak i funkcyjne zastąpić elegancki kominek. Nowoczesne piece wolnostojące to szerokie spektrum kształtów, rozmiarów i kolorów, pozwalające na montaż prawie wszędzie. To też różnorodny system doprowadzania opału, a w przypadku peletu tak daleko posunięta automatyzacja, że pozwala kierować pracą paleniska nawet zdalnie, za pomocą aplikacji w telefonie. Największą zaletą tzw. „kóz” jest jednak ich dość spora mobilność. Piecyk wolnostojący prawie nie wymaga systemu doprowadzania powietrza, dlatego możemy zdecydowć się na niego właściwie w każdej chwili. Ciekawy wygląd – dla jednych lastrykowy nowoczesny, dla innych ceramiczny i trochę retro – znakomicie uzupełni wszystkie aranżacje. 

Kiedy stoimy przed wyborem: kominek albo piecyk, ale nie jesteśmy do końca przekonani co do potrzeby instalowania ich w domu – warto zdecydować się na drugą możliwość. „Koza” to zawsze urządzenie wymagające mniejszej ingerencji w strukturę mieszkania oraz pozwalające na łatwy demontaż. To także palenisko wygodne pod względem adaptacji, dostępne w wielu rozmiarach i wzorach. 

Opublikowane w Dom