Kilka dni poświęcone wspinaczce

Na rynku istnieje dużo ofert różnego rodzaju kursów wspinaczkowych. Przy wyborze odpowiedniego kursu musimy zadać sobie pytanie czy zależy nam na wiedzy uzyskanej od profesjonalisty czy też na spędzeniu kilku dni wśród skał pod okiem opiekuna? Jeżeli jesteśmy rządni wiedzy i zależy nam na edukacji powinniśmy udać się na kurs prowadzony przez osobę doświadczoną.

Kurs wspinaczki skalnej

kilkudniowy kurs wspinaczki skalnejTaki kurs trwa zazwyczaj od czterech do sześciu dni. W zależności od naszej dyspozycyjności możemy wybrać się na kilkudniowy kurs wspinaczki skalnej, który odbywa się ciągiem lub w weekendy. Przez pierwsze dni instruktor skupia się, aby przekazać nam cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas uprawiania tego sportu, ale również podstawowe techniki wspinania. W drugim etapie szkolenia będziemy doskonalić naszą teoretyczną wiedzę podczas wspólnego wspinania. Priorytetem takiego kursu nie jest pokonywanie jak najtrudniejszych tras, ale zaznajomienie się z zasadami bezpiecznej wspinaczki. Istnieją trzy rodzaje szkoleń i są to kursy wspinaczki po drogach ubezpieczonych, kurs na własnej asekuracji i podstawowy kurs wspinaczkowy w skałkach. Jeżeli jesteśmy osobą początkującą, która po raz pierwszy będzie miała styczność z tym sportem to poleca się kurs po drogach ubezpieczonych. Są to drogi wyznaczone z gotowymi punktami asekurującymi. Kurs na własnej asekuracji przeznaczony jest dla osób, które już uprawiają wspinaczkę amatorsko lub sportowo. Podstawowy kurs jest najbardziej kompleksowy gdzie poznamy zagadnienia wspinania zarówno po drogach ubezpieczonych i tych gdzie potrzebujemy własnej asekuracji.

Jeżeli jesteśmy początkującymi osobami to powinniśmy zdecydować się na taki kilkudniowy kurs po drogach ubezpieczonych. Pozwoli to nam zagłębić tajniki wspinania, a jeżeli nam się spodoba to możemy zawsze podnieść poziom trudności i udać się na szkolenie o wyższym stopniu. Na pierwszy raz warto wybrać kurs, który odbywa się wiosną, aby od razu się nie zrazić.