Jednostki określania masy i wagi

Masę i wagę określano od zarania dziejów w najróżniejszych jednostkach. Dopiero potem ujednolicały się jednostki stosowane przez świat po to by ludzie z różnych krajów lepiej się rozumieli, po to by ujednolicić na całym świecie to o czym się mówi i w jakich ilościach. Niemożliwy byłby też rozwój szybki nauki, gdyby w każdym kraju stosowano inne jednostki a naukowcy gorzej z tego powodu by się rozumieli. Tak samo odnośnie warzenia i tego co mają robić wagi samochodowe to wiemy przecież, że nie było by tak łatwo i dobrze, gdyby przyjechał do nas chińczyk ważyć auto i gdyby waga samochodowa pokazała mu wynik w takich jednostkach, których nie rozumie. Np. gdyby waga samochodowa pokazywała w funtach a nie w kilogramach.
wagaNiestety mimo postępu świata w niektórych krajach trochę utrudnień możemy spotkać. Np. w Wielkiej Brytanii, gdzie samochody mają liczniki w milach na godzinę a nie kilometrach na godzinę i oni nie zmienią swoje systemu na metryczny, gdyż są zbyt dumni z niego jak i z jeżdżenia lewą strona i królowej Elżbiety ale przecież mieliśmy rozważać wagi platformowe a nie angielskich lordów, historię i obyczaje. Funty jako jednostki również u nich są bardzo zakorzenione i chyba są zakochani w tych funtach skoro tak cały czas i walutę i wagę podają w funtach. Na szczęście z powodu przepisów europejskich w sklepach i punktach pomiarowych muszą podawać wagi platformowe jako ceny w Euro i Funtach a wagę w funtach, kilogramach i tonach. Gdzie funt to prawie pół kilograma ale niestety nie dokładnie tyle sama a przez to obliczenia szybkie w głowie nie są takie łatwe.
Ale w historii pomiarów, zanim stworzona została pierwsza waga samochodowa to mieliśmy też takie śmieszne jednostki jak łokcie, stopy, cale które wciąż są wykorzystywane. To pozostałości z przeszłości, które tylko pomysłowość i decyzje ludzkie pozostawiają wciąż w użyciu. A przecież łatwiej by było nie tylko jeśli chodzi o wagi samochodowe ale nawet telewizory i felgi samochodowe tak aby wszystko było podawane w centymetrach lub metrach. Większość ludzi ciągle zapomina ile to był cal a potem musieć to sobie jeszcze przeliczać i wyobrażać.