papier do plotera

Jak dopasować gramaturę papieru do różnych wydruków z plotera?

Niemal każdy, kto zetknął się z materiałami drukowanymi, ich przygotowaniem lub zlecaniem do wykonania, miał do czynienia z różnymi parametrami papieru. Jest nim nie tylko nazwa surowca i rodzaj, ale przede wszystkim gramatura.

Papier do plotera ma swoje wymiary

papier do ploteraTen wskaźnik mówi o tym, jaka jest gęstość kartki, a co za tym idzie jej sztywności. Im wyższa liczba dotycząca gramatury, tym papier jest grubszy i sztywniejszy. Rożne parametry sprawdzają się na różne formy druku. Dobrej jakości papier do plotera także może mieć określone parametry. Tym bardziej, że tego rodzaju druk wielkoformatowy musi mieć zachowane doskonałe właściwości wizualne. Koperty bąbelkowe pozwalają na bezpieczne wysyłanie papierów grubszych niż 130 g. Koperta b5 może się przydać w zasadzie do każdego rodzaju nietypowych wydruków. Innego rodzaju koperta c6 jest wygodna do wysyłania pojedynczych dokumentów o niższej gramaturze około 100 g. Jeśli drukowane są materiały typu ulotki, zazwyczaj przeciętna gramatura to około 135-170 g, jako optymalny stosunek gęstości papieru do jego przeznaczenia. Podczas drukowania materiałów, które powinny być trwalsze, takich jak np. teczki na dokumenty, powinna być dopasowana gramatura około 250 g. Wtedy stosowane są tez inne parametry wydruku i inne ustawienia na ploterze. Doskonałymi właściwościami w przypadku druku wizytówek cechuje się gramatura nieco wyższa, na poziomie maksymalnie 300 g. Papier o różnym kolorze i fakturze nadaje się do wydruku różnego rodzaju folderów, czy gazetek. Wszystkie firmy planujące druk na szerszą skalę, zazwyczaj zwracają się z zapytaniami ofertowymi do drukarni wielkoformatowych, które dysponują odpowiednimi maszynami.

Pozwala to na szybki i relatywnie tani druk o wysokiej jakości i trwałości. Przewaga profesjonalnych drukarni jest widoczna.