termoizolacje rurociągów

Izolacje termiczne rurociągów

Właściwa izolacja kanałów instalacyjnych to jeden ze sposobów na skuteczne obniżenie kosztów budowy. Odpowiednio dobrany i wyprodukowany minimalizuje straty, które zwykle powstają na skutek ogrzewania i chłodzenia instalacji. Z jakich jeszcze powodów ważna jest izolacja termiczna rur grzewczych? Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Termiczne izolacje rur

termoizolacje rurociągówNiższe rachunki za energię i kotły już wkrótce pokryją koszty zakupu i montażu izolacji termicznej. Wystarczy  dobrać wyspecjalizowane termoizolacje rurociągów, aby służyła nam dłużej, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Ale to nie wszystko. Izolujemy również rury grzewcze w celu zmniejszenia strat ciepła, zabezpieczenia rur przed uszkodzeniami mechanicznymi lub zmniejszenia ewentualnego hałasu z pracującej instalacji. Nie bez znaczenia jest również gotowość do uzupełnienia istniejących przepisów. Właściciele domów zwykle izolują tylko rury grzewcze na zewnątrz domu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ straty ciepła są tam najczęstsze i największe. Nic więc dziwnego, że sieci ciepłownicze są tak precyzyjnie izolowane. To dobry model dla każdego właściciela domu. Miasta dbają o swoje (i nasze) pieniądze, więc najwyższy czas nauczyć się dbać również o nasze konta. Zewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna to jednak nie wszystko – z taką samą starannością należy odpowiednio zabezpieczyć urządzenia grzewcze w piwnicy czy kotłowni. W końcu ogrzewanie pomieszczeń niemieszkalnych w domu to strata pieniędzy, którą można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów izolacji. Najpopularniejsze można wyróżnić: piankę polietylenową, piankę poliuretanową, wełnę mineralną, wełnę szklaną oraz styropian. Warto pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj materiału izolacyjnego, ale także jego forma (m.in. maty, usztywnienia, okucia).

Na tym etapie powinno być jasne, dlaczego ogrzewanie nie powinno być traktowane jako zbędny wydatek, a do jego wykonania warto zastosować wysokiej jakości materiały. Chociaż początkowo koszty mogą być znaczne (w zależności od wybranego materiału), oszczędności są znaczne na dłuższą metę.