Instalacja krat

Zadając pytanie przypadkowo napotkanym na ulicy przechodniom – z czym kojarzą im się kraty spodziewamy się tylko jednej oczywistej odpowiedzi. Z więzieniem. W takim miejscu kraty oddzielają nas od złoczyńców którzy są wewnątrz. Ale kraty mogą nas także oddzielać od złoczyńców znajdujących się na zewnątrz to znaczy na wolności. Po prostu mogą zabezpieczać nas i nasz dobytek. Instalowane w oknach naszych domów, sklepów pełnią właśnie taką rolę.

Dobór krat do posesji

kraty rolowaneZawsze bardzo śmieszyła mnie pewna scena w jednym z filmów gdzie w klubie grał niezbyt zdolny zespół muzyczny. Od widowni oddzielały go potężne kraty rolowane z małymi oczkami aby nie przedostało się na scenę szkło z rozbijanych o nią butelek rzucanych przez wkurzoną publiczność. Dzisiaj już ta scena tak mnie nie śmieszy gdy uświadomię sobie, że dookoła ludzie oddzielają się od siebie praktycznie wszędzie kratami. Kraty zamykane lub opuszczane niemal w oknach każdego sklepu. Zakratowane okna domów, balkonów. Kraty i ogrodzenia oddzielające całe osiedla osób zamożnych od świata tych biedniejszych. Po prostu smutny zakratowany świat. Idąc ulicą na granicy dnia z nocą czyli wieczorem nie uświadamiamy sobie nawet jak często podążamy przy akompaniamencie zgrzytu opuszczanych i zamykanych krat, rolet  innych zabezpieczeń. To swoista muzyka naszych nieciekawych czasów dźwięk metalu trącego o inny metal.

Ale coraz częściej stosuje się kratownice wewnątrz pomieszczeń i to nie tylko tych użyteczności publicznej jak w powyższym przykładzie filmu ale tych prywatnych. Bo kraty w banku, na poczcie nawet w urzędach nie dziwią tak jak takie instalacje wewnątrz posesji prywatnych. Dzielących na przykład wewnętrzna powierzchnię oficyny kamienicy na niedostępne dla innych części. Od po prostu krata jako jeden z symbol naszych czasów.