Francuskie sklepy z częściami do citroena

Wiele z francuskich samochodów wisiało na plakatach nad głowami chłopców z lat 80 i 90. Spróbujmy opisać te modele. Może na początek napiszę jedno. Mimo, że sklep z częściami do renault lub też z innych marek sklep z częściami do peugeot oferowały różne części, pakiety itd. nie dało się rady zrobić samochodu sportowego z ich podstawowych wersji.

Sklep z częściami citroen – który najlepszy?

sklep z częściami citroenCelowo nie piszę tutaj sklep z częściami citroen, ponieważ w tamtych latach dacia nie robiła sportowych modeli i była rumuńska. Zostawiam to i zaczynamy podróż po legendach. I renault i peugeot miały po jednym takim modelu, który zapierał dech w piersi na samą ich nazwę. Był to renault 5 turbo oraz peugeot 205 T16. Oba te modele miały bardzo dobry rozkład masy, a więc co za tym idzie, bardzo dobrą trakcję. Silnik umieszczony był centralnie oraz nisko, co poprawiało środek ciężkości, co dawało rozkład masy mniej więcej na poziomie 48:52, gdzie najlepszym rozkładem jest 50:50. Oba samochody posiadały doładowane silniki, które generowały bardzo duży moment obrotowy i wielką jak na tamten czas moc. Dodatkowo design był jak to mówiono w tamtych latach „turbo” dobry. W tamtych czasach wszystko co dobre miało mieć dopisek turbo, takie ot spaczenie. Jednak samochody były naprawdę dobre. Każdy marzył wtedy o przejażdżce takim samochodem, a o posiadaniu nie wspomnę. Każdy z samochodów miał niewiele wspólnego z oryginałem, czyli modelami bez dopiski turbo.

Całkiem inne konstrukcje, które również dzisiaj są wykorzystywane przy budowaniu samochodów rajdowych wraz z kosmicznymi silnikami robiły z nich maszyny do wygrywania i obiekty westchnień chłopców i mężczyzn, przy czym wiele osób nawet dzisiaj marzy o tych samochodach, w tym ja.