Formy do tworzyw sztucznych

W zakładach które zajmują się przetwórstwem tworzyw sztucznych możemy znaleźć bardzo wiele różnych maszyn i urządzeń. Wśród tradycyjnych systemów, coraz łatwiej jest trafić na te bardziej skomplikowane, które znacznie wpływają na poprawę jakości gotowych wyrobów oraz usprawnienie całego procesu produkcyjnego. Bardzo duże unowocześnienia są również stosowane podczas produkcji form wtryskowych.

Nowoczesne formy wtryskowe

formy z rdzeniami rozprężnymiZadaniem formy wtryskowej jest ukształtowanie płynnej masy polimerowej w gotowy element. Są to bardzo skomplikowane narzędzie, których wykonanie jest bardzo drogie. Nic więc dziwnego, że tak wielu producentów szuka sposobu na przedłużenie ich żywotności oraz poprawienie wydajności. Większość producentów ma w swojej ofercie formy z rdzeniami rozprężnymi. Ich zadaniem jest uwalnianie i usuwanie wypraski z kształtki. Pomimo, że sam element wygląda bardzo niepozornie, musi być on zamontowany w taki sposób, aby nie utrudniał właściwego formowania detali. Dlatego jego położenie i praca musi zostać dokładnie przemyślana już w procesie projektowania. Formy wtryskowe, które posiadają osprzęt dodatkowy uzyskują znacznie większą wydajność. Poprawiają również komfort pracy operatora, który musi jedynie uzupełniać granulat w bębnie oraz kontrolować jakość wytwarzanych detali. Natomiast cały proces jest wykonywany przez maszynę i sterowany przez komputer.

Na rynku istnieje bardzo wiele narzędziowni, które zajmują się produkcją i konserwacją tego typu sprzętu. Ponieważ ich produkcja jest bardzo kosztowna, bardzo często naprawia się kształtki, które uległy uszkodzeniu lub zużyciu. Ten proces również wymaga dużego zaangażowania oraz precyzji, jednak na ogół jest znacznie tańszy i nie zajmuje tyle czasu, co wykonanie nowego osprzętu.