Dom opieki cieszy się coraz lepszą opinią

Domy seniora w latach dziewięćdziesiątych bardziej przypominały straszny horror niż miejsce w którym chciałoby się spędzić ostatnie lata swojego życia. To się jednak zmieniło.

Dom opieki ma dużo udogodnień

dom opiekiWraz z coraz częściej pojawiającymi się na rynku prywatnymi domami opieki opinia o nich uległa zdecydowanej zmianie. Teraz już mało komu kojarzą się one ze strasznymi scenami głodzonych i bitych staruszków a coraz częściej przypominają one kilku-gwiazdkowe hotele. Prywatny dom opieki i przybywające w nich osoby mają zagwarantowaną całą masę udogodnień – korzystają ze specjalnie przygotowanych i dostosowanych do ich potrzeb pomieszczeń i łazienek. Jeżeli potrzebują pomocy przy na przykład korzystaniu z kąpieli taka pomoc zostanie im udzielona. Większość domów seniora współpracuje także z dietetykami, których zadaniem jest dostosowaniem diety dla poszczególnych osób. Ponadto większość domów seniora to ośrodki znajdujące się poza miastem,, wśród zieleni, lasów w ogrodach których osoby starsze mogą spędzać czas i odpoczywać. Dużym zainteresowaniem i popularnością cieszą się zwłaszcza domy seniora nad morzem – znajdujące się blisko Bałtyku. Jak podkreślają osoby starsze przebywające w domach opieki jak i ich bliscy decyzja o oddaniu bliskiego nie była łatwa. ,,Dosyć długo biliśmy się z myślami czy to zrobić. Mieszkająca z nami babcia ma problemy z poruszaniem się. Przy najprostszych czynnościach potrzebowała naszej pomocy, niestety my musieliśmy pracować, często byliśmy z mężem zmuszeni też do zostawania na nadgodziny w pracy. Decyzję podjęliśmy po tym jak babcia sama w domu musiała spędzić aż trzynaście godzin. Po tym jak zamieszkała w ośrodku codziennie do niej dzwoniliśmy i pytaliśmy czy wszystko w porządku.

Teraz już wiemy, że ma tu najlepszą z możliwych opiek. Sama też jest zadowolona bo nie cierpi przebywać sama.” – przyznaje jedna z wnuczek podopiecznej domu seniora z Gdańska.