Do czego przydatny jest glikol etylenowy

Wiele różnych produktów posiada w swoim składzie związki chemiczne, o których tak naprawdę mało co wiemy. Uczyliśmy się tego z pewnością w szkołach, ale takiej wiedzy nikt nie traktował zbyt poważnie i najczęściej się po prostu zapominało. Warto jednak czasem powrócić do niektórych informacji, ponieważ dzięki temu czytając skład danego produkty będziemy wiedzieć, jaki ma wpływ na ludzki organizm.

Jakie jest zastosowanie glikolu etylenowego?

przydatny glikol etylenowyZwiązki chemiczne występują w wielu różnorodnych produktach. Do grupy organicznych związków chemicznych należy glikol etylenowy, który jest jednym z najprostszych alkoholi cukrowych. Nie oznacza to jednak, że wolno go spożywać. W swojej czystej postaci występuje jako bezbarwna i bezwonna ciecz, która konsystencją przypomina syrop o lekko słodkawym smaku. Jest również substancją toksyczną, która połknięta nawet w niewielkiej ilość może doprowadzić do tragicznych skutków. Przydatny glikol etylenowy jest natomiast wykorzystywany jako składnik samochodowych płynów chłodzących. W instalacjach chłodniczych odgrywa rolę czynnika pośredniego. Po raz pierwszy odkryto jego występowanie już ponad sto pięćdziesiąt lat temu. Początkowo wykorzystywany był do produkcji materiałów wybuchowych. Dopiero po I wojnie światowej stał się substancją przemysłową i zaczęto wykorzystywać go także w handlu. Dzięki swoim właściwościom stał się później jednym z ważniejszych elementów dynamitu. W dzisiejszych czasach glikol etylenowy najczęściej wykorzystywany jest do produkcji żywic poliestrowych i syntetycznych włókien alkidowych. Znajdziemy go także w niemalże wszystkich rozpuszczalnikach.

Nawet podstawowa wiedza na temat związków chemicznych pozwoli nam odróżnić te, które są przyjazne dla naszego organizmu od tych, których absolutnie nie należy spożywać. Część związków ma toksyczne właściwości i na nie należy szczególnie uważać. Pamiętajmy o tym, aby glikol etylenowy nie trafił pod żadnym pozorem w ręce małych dzieci.