Co warto wiedzieć o rozmowach dyscyplinujących?

Prowadzenie własnego firmy od zawsze było moim wielkim marzeniem. Już jako dziecko miałem mnóstwo pomysłów na stworzenie swojego małego biznesu — sprzedawałem lemoniady, wyprowadzałem psy sąsiadów, a nawet chciałem stworzyć lokalną gazetę. Dlatego, mimo że bardzo dobrze radziłem sobie w szkole, uznałem, że odłożę na jakiś czas studia i spróbuję założyć własną działalność gospodarczą. Mimo że początki były dosyć trudne, postanowiłem się nie poddawać i zrobić wszystko, żeby mi się udało.

Na czym poleca rozmowa dyscyplinująca z pracownikiem?

jak przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą z pracownikiemPoczątkowo nie zatrudniałem zbyt wielu osób, ale z czasem moja firma zyskiwała coraz większe grono stałych klientów, dlatego uznałem, że muszę rozbudować także swój zespół. Zawsze starałem się osobiście przeprowadzać różne rozmowy kwalifikacyjne, ponieważ chciałem mieć pewność, że zatrudniam odpowiednich ludzi. Zwracałem dużą uwagę na ich zachowanie, sposób mówienia oraz zainteresowania. Mimo to im więcej miałem pracowników, tym trudniej było utrzymać wśród nich odpowiednią dyscyplinę. Niestety czasem zdarzało się, że ktoś nie wykonywał poprawnie swoich obowiązków albo działał na niekorzyść firmy. Dlatego zacząłem się zastanawiać, jak przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem, żeby była ona skuteczna oraz jak najbardziej kulturalna. Przeczytałem sporo naukowych artykułów, dzięki którym dowiedziałem się, że najważniejsze jest opanowanie oraz przedstawienie konkretnych skutków złego wykonywania pracy. Nie chciałem od razu zwalniać kogoś z firmy, ponieważ wierzyłem, że jeśli odpowiednio przeprowadzę taką konwersację, niektóre zachowania ulegną zmianie.

Podczas prowadzenia własnej firmy zauważyłem, że wciąż muszę uczyć się nowych rzeczy. Nie miałem wcześniej w tej dziedzinie zbyt dużego doświadczenia, dlatego chętnie korzystałem z rad innych osób oraz starałem się jak najwięcej dowiedzieć ze specjalistycznych książek i artykułów. Mimo to cieszę się, że zdecydowałem się pójść w tym kierunku, ponieważ czuję, że cały czas spełniam swoje marzenia.