Ciepło i techniczne możliwości jego pozyskania

Jesteśmy fanami internetu

Ciepło i techniczne możliwości jego pozyskania

Ogrzewanie budynków staje się coraz większym wyzwaniem zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i również instytucjonalnych czy zakładów przemysłowych. Jest to spowodowane wzrostem cen wytworzenia ciepła zarówno na potrzeby własne jak i systemowego. Oprócz tego tradycyjne układy wytwarzania ciepła generują do atmosfery spore ilości szkodliwych substancji.

Ciepło pozyskiwane z powietrza

powietrzna pompa ciepłaW związku z tym niezbędne jest stosowanie nowoczesnych układów, które posiadają większą sprawność oraz efektywność energetyczną. Warto dodać, że tego typu rozwiązania zyskują obecnie coraz większą popularność. Jest to spowodowane rozwojem technologii, wzrostem jej dostępności a co za tym idzie spadkiem cen. Jednym z urządzeń, które pozwala generować ciepło przy niskiej emisji szkodliwych substancji jest powietrzna pompa ciepła, która do swojego działania wymaga jedynie doprowadzenia zasilania do sprężaki. Doprowadzona energia pozwala na efektywne pozyskanie ciepła. W układzie krąży ciecz robocza, która ulega ogrzaniu. Ciepło to następnie ogrzewa wodę, która jest umieszczona w zbiorniku buforowym. Do uzyskania odpowiedniej temperatury wymagane jest przeważnie jej dogrzanie. Odbywa się to przy pomocy grzałki elektrycznej, która pozwala osiągnąć zadaną przez użytkownika wartość.

Pompy ciepła typu powietrze woda bardzo dobrze sprawują się również w układach hybrydowych, gdzie do zasilania sprężarki oraz grzałki wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca z paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Dzięki temu cały układ jest wyjątkowo wydajny oraz ekologiczny. Jak widać rozwój nowoczesnych technologii takich jak odnawialne źródła energii w znaczny sposób przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego a także pozwala pozyskać ciepło oraz prąd w alternatywny sposób.