Budowa studni głębinowej

Budownictwo to branża silnie rozwijająca się. Gdybyśmy porównali domy budowane 30 lat temu, do tych dzisiejszych, to możemy powiedzieć, że dzielą je od siebie lata świetlne. Najważniejsza różnica to studnia głębinowa.

Po co studnia głębinowa na Śląsku?

studniaJeśli w dzieciństwie mieszkaliśmy w domach jednorodzinnych, zwłaszcza na wsi to pewnie pamiętamy jak to wyglądało. Często brak bieżącej wody, albo brak możliwości jej bezpośredniego ogrzewania. Cały czas na okrągło coś się psuło. Był też stary piec na węgiel, który przeważnie wyglądał tak jakby za chwilę miał wybuchnąć. Mimo, że piec grzał to i tak często było zimno, bo domy były słabo ocieplane. Na szczęście ta epoka już dawno się skończyła i dzięki nowym technologiom w domu żyje się równie komfortowo i bezproblemowo jak w mieszkaniu w bloku. Wszystko to dzięki zastosowaniu technik dostarczania energii i wody znanych do tej pory głównie z mieszkań. Ogrzewanie gazowe, które pozwala na bezproblemowe ogrzewanie domów oraz wody nie jest jednak możliwe do zainstalowania na każdej działce budowlanej. Mój kolega skarżył się, że chciał sobie podłączyć ogrzewanie centralne, ale w Małopolsce jest to nie wszędzie możliwe. Dotyczy to także większych miast jak np. Kraków. Na śląsku również bywają z tym problemy, tam jednak najczęściej pali się węglem. Co zatem możemy zrobić, gdy nie chcemy palić węglem, gazu nie da się przyłączyć, a ceny prądu nas przerażają? Fotowoltaika i pompa ciepła powinny bez problemu rozwiązać nasz problem. Urządzenia te zapewnią w naszym mieszkaniu darmowy prąd oraz ciepło. Dobrze zainstalowana fotowoltaika w dobrze oświetlonym punkcie bez problemu dostarczy prąd do pompy ciepła, która ogrzeje nasze cztery ściany. Prąd z fotowoltaiki możemy wykorzystać także do zasilania pozostałych urządzeń AGD i RTV, a także do podgrzewania wody. A skąd możemy brać wodę, jeśli nie chcemy podłączać do siebie wodociągów? Studnia głębinowa na Śląsku pomoże nam rozwiązać problem. Wykopanie studni pozwoli na posiadanie w naszym domu niezależnego źródła darmowej wody.

Przy połączeniu fotowoltaiki, pompy ciepła i studni głębinowej uzyskujemy w pełni darmowy prąd, ogrzewanie oraz wodę. Co prawda koszt tych technologii jest o wiele większy niż standardowych urządzeń, to jednak możemy je zmniejszyć starając się o dotacje z Unii Europejskiej oraz z urzędu miasta.