Bazy dany? Dzisiaj niezastąpione nawet w kasach fiskalnych

Jak wyglądało życie bez baz danych? Szczerze nikt tego nie wie. Od zawsze były stosowane. Jednak teraz zmieniły wygląda. Ich nowy design jest cyfrowy. Obsługiwane są poprzez różne urządzenia elektroniczne. Jeszcze jakiś czas temu były to po prostu komputery w biurach.

Dzisiaj bazy danych są wszędzie nawet w bazach danych

Mała kasa fiskalnaDziś mamy palmtopy, telefony, tablety i masę różnych innych dziwnych urządzeń o których nie mam pojęcia. Jeszcze nasi rodzice pamiętają inne bazy danych. Wielki blok, zeszyty itp. w które wszystko skrupulatnie było zapisywane. Wszystkie zakupy, wszyscy pracownicy, towary itp. Nie było komputerów więc było trzeba sobie radzić tak, jak pozwalała technologia na to. Jednak wymagało to doskonałej organizacji. Każdy musiał być za coś odpowiedzialny. Szczególnie w wielkich magazynach, na poczcie itp. Wyobrażacie sobie, żeby dzisiejsza firma kurierska miała wszystko notować w zeszycie, ale pracownicy ze znanego portalu aukcyjnego towary otrzymywali, wpisywali go na listę razem z opisem, przepisywali dopiero do komputera i wrzucali do internetu? Bez sensu. Podobnie byłoby w sklepach. Skanery laserowe byłyby nieużyteczne, podobnie jak przenośne kasy fiskalne. Co tam przenośne. Duże czy małe kasy fiskalne też by były całkiem do niczego. W pracy, musielibyśmy się wpisywać na listę (choć znam takie firmy, w których ciągle się tak robi mimo dużego kapitału) zamiast dotykać kartą magnetyczną w czytnik kart magnetycznych albo wpisywać kod poprzez monitory dotykowe. W sumie to nawet komputery by nie działały, bo dysk twardy to swego rodzaju baza danych. Nie byłoby niczego, ponieważ wszystko wymaga pewnego uporządkowania.A to właśnie wprowadza baza danych. Już za czasów starożytnych każdy przynajmniej w głowie zapamiętywał kto był w pracy, więc ten dostał wypłatę ten nie więc nic nie dostał. Tym się właśnie charakteryzuje nasz świat. Wiele jest rzeczy, które są stosowane przez wiele lat tak samo jedynie winny sposób są wyświetlane. Najpierw były w głowie, później na papierze a teraz już w komputerze.

Czy nie jest to świetne? Prostota działania pewnych mechanizmów tego świata wręcz urzeka, więc czemu by nie przyjrzeć się temu trochę bliżej. Zastanowić się, pomyśleć nad tym wszystkim co nas otacza – z pewnością jest wiele innych pomysłów które dziś choć wydają się przełomowe po prostu zostały dostosowane do naszych czasów.