Badanie flory jelitowej

Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. W tym twierdzeniu jest wiele prawdy, w końcu to w dużym stopniu od stanu naszej mikroflory jelitowej zależy wiele procesów w naszym organizmie. Mikroflora odgrywa więc ogromną rolę, ponieważ bierze czynny udział w syntezie witamin z grupy B, witaminy K, a także w trawieniu pokarmów. Mówi się nawet, że jej zaburzenia mogą być przyczyną wielu chorób.

Dlaczego warto jest badać swoją florę jelitową?

mikroflora jelitowa badanieNasze jelita mają naprawdę rozbudowaną florę, na którą składają się bakterie oraz grzyby. Żyją one w symbiozie, a wszelkie zaburzenia w proporcji poszczególnych szczepów drobnoustrojów mogą negatywnie objawiać się w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Jeśli w ostatnim czasie doskwierają nam bóle brzucha, wzdęcia, nadmierna ilość gazów, nudności, a także liczne biegunki i zaparcia, a przy tym uważamy, że nasze samopoczucie jest kiepskie, mamy również problemy z apetytem to może to być objaw zaburzeń naszej mikroflory jelitowej. Aby określić, czy jest ona zaburzona należy wykonać odpowiednie badanie. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o ocenę tego, w jakim stanie jest nasza mikroflora jelitowa badanie wykonuje się z próbki kału. Należy udać się do najbliższego laboratorium, które wykonuje takie badanie i poprosić o udostępnienie odpowiednich probówek z podłożem transportowym w celu wykonania badania flory bakteryjnej jelit. Aby znaleźć najbliższe laboratorium wystarczy skorzystać z naszej wyszukiwarki internetowej i wpisać odpowiednie hasło.

Wyniki badania otrzymujemy po kilku dniach, ponieważ szczepy bakteryjne znajdujące się w naszych jelitach muszą utworzyć kolonie. Samo badanie jest więc zupełnie bezbolesne, a dodatkowo dostępne w przystępnej cenie dla każdego. Myślę, że warto jest regularnie wykonywać takie badania, a już na pewno w przypadku problemów z układem pokarmowym.