Badania przyczepności betonu za pomocą testu Pull-pff

Jesteśmy fanami internetu

Badania przyczepności betonu za pomocą testu Pull-pff

Wraz z mężem prowadzę świetnie prosperującą firmę, która posiada swoje magazyny na terenie całej Polski. W tym roku planujemy otworzyć nowy magazyn na terenie Poznania, staramy się więc doglądać budowy naszego nowego budynku, którego konstrukcja musi spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu byliśmy świadkiem ciekawego testu, który miał za zadanie sprawdzić czy betonowe powierzchnie posiadają odpowiedni stopień przyczepności oraz wytrzymałości.

W jaki sposób bada się beton?

badanie pull off betonuNa samym wstępie muszę przyznać, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że budowa magazynu wiąże się z tak zaawansowanymi pracami. Z racji tego, że w naszym magazynie docelowo będzie pracować około pięćdziesiąt osób, musieliśmy jednak zadbać o wszelkie normy bezpieczeństwa, które byłyby gwarantem bezpiecznej pracy. Dlatego też podczas stawiania elewacji przeprowadzono badanie pull off betonu, które miało zbadać jego gęstość oraz przyczepność. W jaki sposób przebiega owe badanie? W pierwszej kolejności należy wyselekcjonować wybrane kawałki betonu, w różnych miejscach. Obszary te powinny posiadać równą, jednolitą powierzchnię, musimy również pamiętać, że bezpośrednio przed badaniem powinny one zostać odtłuszczone. Następnie za pomocą specjalnego urządzenia wykonujemy w betonie stosunkowo płytkie nacięcie, do którego wtłaczamy następnie tzw. grzybek pomiarowy. Otrzymane podczas badania wyniki, należy następnie odpowiednio zinterpretować, dopiero jeśli wszystkie parametry betonu są odpowiednie, możemy bez przeszkód wykonywać dalsze prace budowlane. 

Badania materiałów są więc niezwykle istotne. Dzięki nim mamy pewność, że stawiane przez nas elewacje wykonane są z najwyższej jakości komponentów, które będą odporne m.in. na destrukcyjne działanie wilgoci. Choć beton uznawany jest obecnie za jeden z najtwardszych materiałów, to jednak musimy liczyć się z tym, że każde tworzywo ma tendencję do niszczenia.